ArmAdA Bilgisayar Sistemleri San.ve Tic. A.Ş. (Armada Computer Systems)


Home » Information Technology & Services » ArmAdA Bilgisayar Sistemleri San.ve Tic. A.Ş. (Armada Computer Systems)

ArmAdA Bilgisayar Sistemleri San.ve Tic. A.Ş. (Armada Computer Systems)

Share this profile
About

Since 1989, Armada Computer is a distributor that provides added value preferred by leading international brands in the IT sector with its dynamic structure and innovative perspective. Armada with its expert staff offers the new generation information technology and solutions to end users through business partners.

Armada, being listed since 2006 on the Istanbul stock exchange (BIS:ARMDA), has successfully demonstrated its difference in the market with its customer and vendor oriented business processes, reliability and experience of being the first company to apply new technologies in its operations. As of 2014, Armada started to operate under the Ingram Micro brand which is one of the world’s leading distributors.

Armada is expanding its business volume by offering the new generation technologies to the local market simultaneous as the world with its investment power and experience.

Armada has been successfully cooperating with Aruba, Axis, Cisco, Commscope, Dell Technologies, Extreme Networks, Fortinet, HCS, HPE, Honeywell, Jabra, Kaspersky, Lenovo, Microsoft, Milestone, Nvidia, Polycom, Palo Alto, Pure Storage, Riverbed, RSA, Symantec, Veeam, VMware, Zebra for many years under the distributorship agreement.

Armada continues to be an indispensable platform due to the added value it provides between the leading international brands and Turkish IT companies.

Armada Bilgisayar 1993 yılından bu yana dinamik yapısı ve yenilikçi bakış açısı ile bilişim sektöründe alanında lider uluslararası markaların tercih ettiği katma değer sağlayan bir distribütör konumundadır. Yeni nesil teknoloji ve çözümleri alanında uzman kadrosu ile iş ortakları üzerinden son kullanıcılara sunmaktadır.

2006 yılında halka arz edilerek borsada işlem görmeye başlayan Armada, müşteri ve marka odaklı iş süreçleri, yeni teknolojileri operasyonunda ilk uygulayan şirket olmanın getirdiği güvenilirlik ve deneyim ile pazarda farklılığını başarı ile ortaya koymuştur. 2014 yılı itibari ile de dünyanın önde gelen distribütörlerinden Ingram Micro çatısı altında faaliyet göstermeye başlamıştır.

Armada, bilişim sektörünün ön yatırım, finansman ve deneyim gerektiren ürün ve teknolojilerini dünya ile eşzamanlı Türkiye pazarına başarıyla sunarak, iş hacmini büyütmekte ve yaygınlaşmaktadır.

Aruba, Axis, Cisco, Commscope, Dell Technologies, Extreme Networks, Fortinet, HCS, HPE, Honeywell, Jabra, Kaspersky, Lenovo, Kemp, Microsoft, Milestone, Nvidia, Polycom, Palo Alto, Pure Storage, Riverbed, RSA, Symantec, Veeam, VMware, Zebra ile distribütörlük anlaşması çerçevesinde uzun yıllara dayalı işbirliği yürütmektedir. Armada; bilişim alanındaki lider üretici markalar ile Türk bilişim firmaları arasında sağladığı katma değer açısından vazgeçilmez bir platform olmaya devam etmektedir.

Contact Information

ArmAdA Bilgisayar Sistemleri San.ve Tic. A.Ş. (Armada Computer Systems)