Bak AmbalajBak Ambalaj

Share this profile
About

As Turkey’s leading flexible packaging company, Bak Ambalaj has been serving the leading companies of various sectors since 1973 with its strong capital structure, experienced and dynamic workforce, customer oriented approach and innovative applications.
Being located in the Izmir Atatürk Organized Industrial Zone with four production facilities, Bak Ambalaj can maintain a continuous, highest level service for its customers.
The company has over than 500 employees and it produces printed, unprinted and laminated flexible packaging for various sectors and with regular investments the company increases its product portfolio steadily. Bak Ambalaj that exports %80 of its production to mainly Western European countries is one of the top 500 industrial enterprises of Turkey.

Türkiye’nin önde gelen lider fleksibıl ambalaj üreticisi olan Bak Ambalaj, güçlü sermaye yapısı, tecrübeli ve dinamik çalışanları, müşteri odaklı yaklaşımı ve yenilikçi uygulamaları ile 1973’den bu yana çeşitli sektörlerin önde gelen şirketlerine hizmet vermektedir.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve 4 ayrı tesiste faaliyetlerini yürüten Bak Ambalaj; bu sayede müşterilerine en üst seviyede, sürekli ve sürdürülebilir bir hizmet sağlayabilmektedir.

Şirket 500’ü aşkın çalışanı ile çeşitli sektörlere baskılı, baskısız ve laminasyonlu olarak fleksibıl ambalaj üretmekte ve düzenli olarak gerçekleştirdiği yatırımlar sayesinde üretim portföyünü istikrarlı olarak genişletmektedir. Üretiminin %80’ini özellikle Batı Avrupa ülkelerine ihraç eden Bak Ambalaj, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan birisidir.

Contact Information
Photos

Bak Ambalaj